Pola elektromagnetyczne w roku 2010
Informacja o wynikach badań poziomów pól elektromagnetycznych przeprowadzonych na obszarze województwa podkarpackiego w 2010 r.
Badania zostały wykonane w 45 punktach pomiarowych, zlokalizowanych w miejscach dostępnych dla ludności, na trzech kategoriach obszarów województwa:
- w centralnych dzielnicach lub osiedlach miast o liczbie mieszkańców większej od 50 tys.,
- w pozostałych miastach,
- na obszarach wiejskich.
Zgodnie z rozporządzeniem w miejscach dostępnych dla ludności wartość dopuszczalna składowej elektrycznej pola, dla częstotliwości od 3 MHz do 300 MHz i dla częstotliwości od 300 MHz do 300 GHz wynosi 7V/m.
Analiza wyników przeprowadzonych badań nie wykazała przekroczeń dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych na wyznaczonych obszarach województwa.
Najwyższą wartość składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego zarejestrowano w mieście Przemyślu na osiedlu Garbarze (0,6 V/m +/- 0,12 V/m) oraz na osiedlu Budy Małe (0,5 V/m +/- 0,1 V/m).
Na pozostałych obszarach w województwie poziomy pól elektromagnetycznych były niższe od wartości 0,4 V/m, to jest od progu czułości sondy pomiarowej.
W związku z powyższym należy przyjąć, że na poszczególnych rodzajach obszarów województwa podkarpackiego średnie poziomy pól elektromagnetycznych w środowisku były niższe od progu czułości sondy pomiarowej.
Szczegółowy wykaz obszarów województwa podkarpackiego, na których w 2010 r. prowadzono badania poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz wyniki badań, przedstawiono w tabeli. Lokalizację punktów pomiarowych przedstawiono na mapie.